Češka kuhinja
Češka kuhinja – noćna mora za vegeterijance
Verovatno vam se bar jednom desilo da dođete u neki novi grad i pritom ne znate šta prvo da uradite, kako da otpočnete upoznavanje sa novim okruženjem. Pitate se, da li bolje krenuti od nekih upečatljivih znamenitosti ili je možda bolje prvo probati karakteristične specijalitete tog mesta…
Ja se ne dvoumim odakle da krenem, jer imam jasan cilj u glavi. Volim da moje upoznavanje sa novim mestom otpočne isprobavanjem nekog ukusnog, nacionalnog jela, a sve ostalo dođe samo. Uz dobru hranu i piće, raspoloženje raste, a onda je sve lepše i lakše…
Ukoliko se nađete u Češkoj, moj savet je, da prvo odvojite nešto vremena za uživanje u prepoznatljivim specijalitetima ove zemlje. Posetite neki od mnogobrojnih restorana i uz kriglu tamnog ili svetlog piva isplanirajte ostatak dana… Međutim, ukoliko ste vegetarijanac, nećete se usrećiti, jer se uglavnom sva tradicionalna jela prave od mesa. Zbog toga se za češku kuhinju često kaže da predstavlja noćnu moru za vegetarijance. Ipak, ne očajavajte, svakako će se naći neko voće i povrće, koje će vam pomoći da „utolite“ glad, i krenete u nove pohode…
Kao što rekoh, tradicionalna češka kuhinja, bazira se na različitim specijalitetima od mesa. Jela su dosta masna i začinjena i uglavnom dominiraju svinjetina, piletina, a takođe i zečetina. Povrće je neizostavno, pogotovu krompir, koji se koristi gotovo svugde. Međutim, iako je hrana puna holesterola, nećete joj odoleti, a uz a pivo, masnoća se i ne oseti…
Češka kuhinja je dosta poprimila od susednih zemalja, a takođe i od naroda koji su gospodarili njenim teritorijama, pa je zbog zoga dosta raznovrsna. Običaj je da se jelima dodaje šećer, pogotovu salatama. Možda nama Srbima zvuči malo nesvakidašnje, ali je ukusno… Između obroka, kao užinu, možete probati sir, koji je prepoznatljiv po svojoj aromi – Sýrečky (Olomoucké tvaružky). Savršeno se uklapa uz pivo, luk i hleb.
Češka je takođe poznata po čuvenim kobasicama, koje se mogu sresti na svakom koraku. Cene su od 2-3€. Veoma su masne i imaju dosta luka, pa se preporučuju u kombinaciji s pivom (kao i većina čeških jela).
Za Češku se slobodno može reći, da je “zemlja piva”. Česi su pravi rekorderi u njegovom ispijanju. Nije ni čudo, s obzirom da je jeftino, ukusno, ali i zdravo. Najpoznatija su: Pilsner Urquell, Staropramen, Velkopopovický, Kozel, Krušovice i Braník.
Pored piva, tu je i čuvena Beherovka, koja se pravi od 21 vrste lekovitog bilja.
Obavezno probajte:
Pečenu svinjetinu sa kupusom i knedlama (vepřo-knedlo-zelo)
Slatko pohovani sir Smaženy sir, koji se obično služi uz pomfrit i tartar sos.
Rohliky – hleb u obliku banana. (Obično se služi uz glavna jela ili u kombinaciji sa sirom).
Pivski sir – u pitanju je sir, koji se potapa u pivo dok ne omekša. Ukus najbolje dolazi do izražaja u kombinaciji sa sitno seckanim lukom, i hlebom.
Dimljenju kolenicu, koja se priprema u tamnom pivu, a služi se sa krastavčićima.
Štrudle i knedle punjene voćem – glavne poslastice češke kuhinje.
Slika: dimljena kolenica (kod Vejvode – kultni Praški pab)
Slika: Vepřo-knedlo-zelo